Regionsgolf – 2019

Tilmeldte hold

VEST ABCD
Række A

Stilling – Kampprogram

VEST ABCD
Række B

Stilling – Kampprogram

VEST ABCD
Række C

Stilling – Kampprogram

Kaptajn

Kaptajn

Kaptajn

Heidi Birkelev
2227 2566

birkelev@live.dk

Frank Thomsen
9387 0408

fthomsen63@gmail.com

Merete Jensen
5122 2770

merete-jensen@live.dk

VEST Senior
Række B

Stilling – Kampprogram

VEST Veteran
Række A

Stilling – Kampprogram

VEST Veteran
Række B

Stilling – Kampprogram

VEST Veteran
Række C

Stilling – Kampprogram

Kaptajn

Kaptajn

Kaptajn

Kaptajn

Kent Thomsen
2887 4201

keth@hth.dk

Vilhelm Larsen
2986 8841

vilhelmlarsen@mail.dk

Jørn Schultz
2023 0830

j.schultz@schultz.mail.dk

Søren Lysgaard
2085 9842

slys.privat@gmail.com

Resultater af slutspillet

Vest B

Holdet var oversidder i 1/16-dels finalerne.
I 1/8-dels finalen vandt holdet den 1. juli over Ikast på Skærbæk Mølles bane med 10 – 1.
I 1/4 finalen vandt holdet den 5. august over Vejle på Vejens bane med 7 – 4.
I semifinalen vandt holdet den 11. august over Sct. Knuds på Horsens bane med 9 – 2.
Finalen mod Ørnehøj blev vundet af Breinholtgård med 6 – 5.
Stort TILLYKKE med resultatet.

Landsfinalen blev spillet den 8. september på Ribes bane mod CGC GC.
Det blev en spændende match, desværre tabte holdet på sidste hul.
CGC GC blev landsmester med en sejr på 6 – 5 over BGK.
Stort TILLYKKE til BGK – det var tæt på.

Vest Senior B

Holdet var oversidder i 1/8-dels finalen
I 1/4 finalen vandt holdet den 28. juni over Trehøje på Vejles bane med 7 – 4
I semi-finalen vandt holdet den 4. juli over Morsø på Holstebros bane med 9 – 2
I finalen skal holdes den 24. august spille mod Aarhus Aadal på Skanderborgs bane.
Finalen mod Aarhus Aadal blev vundet af Breinholtgård med 7 – 4
Stort TILLYKKE med resultatet.

Landsfinalen blev spillet på Kaj Lykke banen i Bramming mod Hjortespring.
BGK vandt en sikker sejr på 9 – 2
Stort TILLYKKE med landsmester titlen.

Vest Veteran A

Holdet tabte den 21. juni til Aarhus på Gyttegårds bane med 5 – 6

Vest ABCD-B landsfinale-holdet

Vest Senior B landsmester holdet

Resultat af puljekampe

Vest A pulje 4
BGK sluttede på 3. pladsen med 4 point. Dejbjerg vandt puljen med 10 point med Varde på 2. pladsen med 8 point.

Vest B pulje 7
BGK sluttede på 1. pladsen med 10 point foran Esbjerg med 6 point.
Til Lykke til Frank Thomsens hold.
BGK er oversidder i 16. dels-finalen og skal i 8. dels-finalen møde vinderen af Kaj Lykke – Ikast

Vest C pulje 7
BGK sluttede på 2. pladsen med 7 point efter Blåvandshuk med 9 point.

Vest Senior B pulje 10
BGK sluttede på 1. pladsen med 10 point foran Kolding også med 10 point, men BGK var bedst i de indbyrdes kampe.
Til Lykke til Kent Thomsens hold
BGK er oversidder i 8. dels-finalen og skal i kvart-finalen møde Trehøje.

Vest Veteran A pulje 6
BGK sluttede på 1. pladsen med 12 point foran Ribe med 6 point.
Til Lykke til Vilhelm Larsens hold.
BGK skal i 8. dels-finalen møde Århus

Vest Veteran B pulje 2
BGK sluttede på 3. pladsen med 6 point. Blåvandshuk vandt puljen med 10 point foran Ribe med 8 point.

Vest Veteran C pulje 10
BGK sluttede på 2. pladsen med 8 point efter Henne også med 8 point, men Henne var bedst i de indbyrdes kampe.

Stillinger og kampprogrammer

Bemærk: Dato kan være ændret siden opdatering af hjemmesiden.

Tilbage til top af siden

VEST ABCD – Række A  Pulje 4

Tilbage til top af siden

VEST ABCD – Række B  Pulje 7

Slutspil

Puljespil

Tilbage til top af siden

VEST ABCD – Række C  Pulje 7

Tilbage til top af siden

VEST Senior – Række B  Pulje 10

Slutspil

Puljespil

Tilbage til top af siden

VEST Veteran – Række A  Pulje 6

Slutspil

Puljespil

Tilbage til top af siden

VEST Veteran – Række B  Pulje 2

Tilbage til top af siden

VEST Veteran – Række C  Pulje 10