SK Arrangementer i 21 – Breinholtgård Golf Klub

Arkiv:

2014  –  2015  –  2016  –  2017  –  2018  –  2019  –  2020

Dato

29. marts

3. maj

21. juni

23. august

25. oktober

22. november

Arrangement

Åbningsturnering  –  AFLYST

Forårsudflugt til Blåvandshuk Golf Klub

Sommer arrangement på egen bane

Sensommer udflugt til Holstebro Golf Klub

Generalforsamling

3-køllematch med efterfølgende julefrokost

Åbningsturnering mandag den 29. marts  –  AFLYST på grund af Corona restriktioner

Tilbage til top af siden

Tilbage til top af siden

Forårsudflugt til Blåvandshuk Golfklub mandag den 31. maj

(Udsat fra den 3. maj på grund af Corona restriktioner)

Arrangementet blev opdelt for henholdsvis 18-huls spillere og 9-huls spillere således, at det indendørs forsamlingsforbud på max 50 personer kunne overholdes.

Det var et rigtigt flot sommervejr, solen skinnede fra en skyfri himmel og der var kun lidt vind.

A- og B-rækken (18-huls spillere) mødte op til info og udlevering af scorekort kl. 08:30 og baglæns gunstart kl. 09:00.
C-rækken fulgte efter kl. 10:30 med løbende start fra kl. 11:00.

Runden tog lidt længere tid en planlagt – det må have været lidt svært, da der blev kun afleveret 5 af de 18 røde bolde fra holdspillet.
Lidt forsinket kunne vi gå i gang med Restaurantens buffet og den efterfølgende præmieuddeling.

Men trods tabet af mange røde bolde og måske lidt lave scorer, blev det en god dag på Blåvandshuks golf bane

Individuelle resultater

A-rækken (18-huls)

1. Christian Elmo Sørensen  (34)
2. Jytte Jakobsen  (34)
3. Søren Thune Højbjerg  (31)
4. Henning Leth  (29)

B-rækken (18-huls)

1. Ketty Møller  (30)
2. Preben Marschall  (27)
3. Sigrid Bøhm  (27)
4. Axella Christensen  (26)

C-rækken (9-huls)

1. Erling Svendsen  (15)
2. Karin Ellegaard  (15)
3. Torben Svendsen  (15)
4. Jens Chr. Thomsen  (14)

Hold resultater

A-rækken (18-huls)

1. Team 04  (133 point)
Christian Elmo Sørensen
Gert Hansen
Søren Højbjerg
Per Enevold Mogensen

2. Team 07 (124 point)
Hanne Hansen
Aase Nielsen
Hardy Benjaminsen
Villy Jensen

1. præmie i A-rækken

B-rækken (18-huls)

1 Team 11  (116 point)
Else Marie Lykkegaard Hansen
Inger Pedersen
Anna Margrethe Schiøtt
Pedro

2. Team 08  (105 point)
Ketty Møller
Sigrid Bøhm
Jørgen Christensen
John Nielsen

1. præmie i B-rækken

C-rækken (9-huls)

1. Team 17  (48 point)
Karin Ellegaard
Susan G. Bailey
Dorthe Svendsen
Tinne Jensen

2. Team 15  (39 point)
Karen Knudsen
Erling Svendsen
Torben Svendsen
Karl Heinz Molz

1. præmie i C-rækken

Nærmest flaget

Damer (18-huls)

Hul 5
Ingen på green

Hul 7 (2. slag)
Else M. Hansen (1 flag)

Hul 13
Hanne Hansen (2,05 m)

Herrer (18-huls)

Hul 5
Henning Leth  (5,60 m)

Hul 7 (2. slag)
Johan Lorentzen  (2/3 flag)

Hul 13
Per Nørsten  (1,84 m)

Damer (9-huls)

Hul 13
Ingen på green

Hul 16 (2. slag)
Ingen på green

Herrer (9-huls)

Hul 13
Jørgen Christensen  (2,66 m)

Hul 16 (2. slag)
Ingen på green

Tilbage til top af siden

Sommer arrangement på Breinholtgård den 21. juni

Efter enkelte afbud, mødte 46 18-huls spillere (A- og B-rækken) op til morgenmad i Restauranten, kl. 09:45 mødte 22 9-huls spillere ligeledes til morgen (C-rækken).

Efter morgenmaden blev scorekortene uddelt og A- og B-rækken var klar til at slå ud på henholdsvis Skoven – Sletten og Sletten – Ådalen, gunstart kl. 09:15, C-rækken slog ud på Skoven. løbende start fra kl. 11:00.

Efter spillet serverede Restauranten en lækker buffet.
Til sidst var der præmieuddeling, ikke blot dagens præmier, men også alle præmier fra hele forårets spil, der ikke var uddelt på grund af Corona restriktioner.

Individuelle resultater

A-rækken (18-huls)

1. Aase Nielsen  (41)
2. Henning Leth  (40)
3. Christian Elmo Sørensen  (39)
4. Per Nørsten  (38)

1. præmier i A-, B- og C-rækken

B-rækken (18-huls)

1. Kristian Peder Nielsen  (42)
2. Preben Marschall  (41)
3. Else Marie Lykkegaard Hansen  (39)
4. Anna Schiøtt  (39)

2. præmier i A- og B-rækken

C-rækken (9-huls)

1. Kirsten Brynaa  (17)
2. Else Kongsdal Jensen  (16)
3. Karin Svendsen  (16)
4. Niels Peter Bøhm  (16)

3. præmier i A-, B- og C-rækken

Hold resultater

A-rækken (18-huls)

1. Team 02  (156 point)
Niels Erik Jensen
Henning Leth
Gunner Uth Jensen
Per Enevold Mogensen

2. Team 01 (148 point)
ERling Svendsen
Gert Hansen
Søren Thune Højbjerg
Per Nørsten

1. præmie hold, A-rækken

B-rækken (18-huls)

1 Team 13  (162 point)
Gertrud Bang
Ketty Møller
Anna Schiøtt
Lone Muldbjerg

2. Team 11  (157 point)
Kristen Peder Nielsen
Else Marie Lykkegaard Hansen
Inger Pedersen
Jytte Nielsen

1. præmie hold, B-rækken

C-rækken (9-huls)

1. Team 18  (67 point)
Lene Bitch Nielsen
Kirsten Brynaa
Karen Knudsen
Pedro

2. Team 19  (61 point)
Yrsa Nørgaard
Tinne Jensen
Niels Peter Bøhm
Finn Brynaa

1. præmie hold, C-rækken

Nærmest flaget

A-rækken (18-huls)

Skoven 5 – Damer
Ingen på green

Skoven 5 – Herrer
Peter Salskov (3.40 m)

Sletten 9 – Damer
Ingen på green

Sletten 9 – Herrer
Niels Erik Jensen (0,37 m)

B-rækken (18-huls)

Sletten 9 – Damer
Ingen på green

Sletten 9 – Herrer
Ingen på green

Ådalen 2 – Damer
Anna Schiøtt (23,25 sko)

Adalen 2 – Herrer
Preben Marchall (14,1 sko)

C-rækken (9-huls)

Skoven 5 – Damer
Tinne jensen (4,13 m)

Skoven 5 – Herrer
Ingen på green

Vindere “Nærmest flaget”

Stemningsbillede

Tilbage til top af siden

Sensommerudflugt til Holstebro Golf Klub mandag den 23. august

28 18-hulsspillere og 5 9-hulsspillere havde taget turen til Holstebro en tidlig morgen.
Det var ikke så mange som vi havde håbet på.

Efter uddeling af scorekortene var der baglæns gunstart på Skovbanen kl. 09:00 for 18-hulsspillerne,
og senere på formiddagen løbende start for 9-hulsspillerne kl. 10:30.

Vejret var fint og Skovbanen er jo en rigtig flot bane, så det blev en god runde, men bortset fra nogle få, lå de indkomne scorer på det jævne.

Efter spillet var der spisning og præmieuddeling.

Individuelle resultater

A-rækken (18-huls)

1. Jørn Uth Jensen  (38)
2. Peder Høst  (35)

B-rækken (18-huls)

1. Annie Høst  (39)
2. Dorthe Svendsen  (32)

C-rækken (9-huls)

1. Karin Højgaard  (18)
2. Arne Jacobsen  (13)

Hold resultater

1. prænie  (18-huls)

Team 04  (134 point)
Jørn Uth Jensen
Per Enevold Mogensen
Else Meldgaard
Sigrid Bøhm

2. præmie (18-huls)

Team 5  (134 point)
Erling Svendsen
Gunner Uth Jensen
Aase Nielsen
Inger Pedersen

1. præmie (9-huls)

1. Team 18  (67 point)
Arne Jacobsen
Jens Chr. Thomsen
Jørgen Pallesen
.

Nærmest flaget

Hul 8  (18-huls)

Damer
Jytte Jakobsen  (7,01 m9

Herrer
Preben Marschall (3.82 m)

Hul 11 (18-huls)

Damer
Else Dam Mortensen

Herrer (2. slag)
Peder Høst (1,25 m)

Hul 8 (9-huls)

Damer
Ingen på green

Herrer
Ingen på green